RÜZGÂR TARLALARINDA METEOROLOJİK DEĞİŞKENLER VE KISA SÜRELİ ENERJİ ÜRETİM TAHMİN SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük bir yönelme bulunmaktadır. Enerji üretimi için en önemli parametrelerden birisi potansiyelin belirlendikten sonra kısa süreli tahminlerin başarısının arttırılmasıdır. Bu kaynaklardaki en büyük risklerden birisi süreksizliktir. Bunun sonucunda bu kaynakların enerji tahminlerine acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

Yurt dışında geliştirilmiş yazılımlar ülkemizde bulunan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu durum ülkemiz enerji sektörünün yurt dışına olan bağımlılığını açıkça göstermektedir.

Geliştirilen model ve yazılımlar ile önemli bir bilgi birikimi ve maddi kaynak Türkiye’de kalacaktır. Doğalgaz ve petrol gibi dışa bağlı olduğumuz enerji kaynakları göz önünde bulundurulduğunda Türkiye, rüzgâr ve güneş enerjisi alanlarında da tahmin ve planlama bakımından dışa bağlı durumdadır. Bu yüzden, yenilenebilir enerji kaynaklarının yerli olarak modellenmesi bir ihtiyaç ve gerekliliktir. Ayrıca, genel planlama dışında da günlük enerji üretiminin planlanması da çok önemlidir. Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PUMUM) günlük enerji talebini elindeki enerji kaynaklarına dağıtmaktadır. Bu dağıtım enerji kaynaklarının taahhüdüne göre değişmektedir. Buna bağlı olarak PUMUM, ülke kaynaklarından gerekli enerjinin üretilmesi için planlama yapar.

Bu projede temel amaç, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimini kısa süreli tahminlerle sürekli ve doğru olarak elde edebilecek bir sistemin oluşturulmasıdır. Sistemin birinci bölümünde rüzgâr enerjisi ve kısa süreli tahmini projelendirilecektir.  İkinci bölümünde ise, başta enerji sektörü olmak üzere diğer sektörlerdeki meteorolojik değişkenlerin noktasal bazda kısa süreli tahminini yüksek başarıda sağlayan bir modelin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Ülkemizde yerli kaynaklara dayalı örneği bulunmayan bu sistem kurulurken Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) yönetmelikleri de göz önünde bulundurulacaktır.

Hali hazırda yabancı şirketler tarafından yapılan tahminler ve dışarıya akan stratejik bilgiler yapacağımız proje ile yurt içinde kalacaktır.

Meteo Enerji Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi

Bize Ulaşın

REŞİTPAŞA MAH. KATAR CAD. İTÜ ARI 1 TEKNOKENT BİNASI NO: 2 /5 İÇ KAPI NO: 14 Sarıyer/ İSTANBUL/TÜRKİYE
+90 212 285 31 39

Galeri